$ DOLAR → Alış: 4,09 / Satış: 4,11
€ EURO → Alış: 5,06 / Satış: 5,08

CIA Başkanı “Rusya Ara Seçimlerde ABD’yi Hedef Alacak” Dedi, Çin Tehlikesine Dikkat Çekti

CIA Başkanı “Rusya Ara Seçimlerde ABD’yi Hedef Alacak” Dedi, Çin Tehlikesine Dikkat Çekti
  • 30.01.2018
  • 16 kez okundu

 ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo, Rusya’nın 6 Kasım’da yapılacak Kongre ara seçimlerinde ülkesini “hedef alacağını” düşündüğünü söyledi. ABD istihbaratının Rusya’nın gelecekteki ABD seçimlerine de karışacağına inandığını söyleyen Pompeo, Çin’in yapabileceklerininse bundan daha geniş bir yelpazede olduğunu belirtti.

“RUSYA’YI PÜSKÜRTECEĞİZ”

CIA merkezinde BBC’ye konuşan Pompeo, Rusya’nın seçimlere müdahale etmeye çalışacağını belirtti.

Pompeo, “Buna karşın ABD’nin seçimleri hür ve adil bir şekilde yapabileceğine eminim. Onları öylesine güçlü bir şekilde püskürteceğiz ki, seçimimiz üzerinde fazla etkili olamayacaklar” dedi.

CIA Başkanı Mike Pompeo BBC Güvenlik Muhabiri Gordon Corera’ya verdiği mülakatta, Rusya’nın, Avrupa’da ve ABD’de kurumları çökertme çabalarında önemli oranda bir azalma olmadığını vurguladı.

Pompeo bununla birlikte CIA’in “dünyanın en iyi istihbarat servisi” olduğunun altını çizdi.

RUSYA’NIN SEÇİMLERE MÜDAHALE EDİP ETMEDİĞİ TARTIŞILIYOR

Amerikan istihbarat servisleri, Rusya’nın, ABD’de 8 Kasım 2016’da yapılan son başkanlık seçimlerine müdahale ettiği görüşünde.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski başkanlarından özel yetkili savcı Robert Mueller, Rusya’nın seçimlere müdahale edip etmediğini ve Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası süresince Rusya ile bağlantısı olup olmadığını soruşturuyor.

Trump, soruşturma kapsamında Mueller’e yeminli ifade vermeye hazır olduğunu söylemişti.

“SAPMA SAPAN”

CIA Başkanı Mike Pompeo ise BBC’ye verdiği mülakatta Başkan Donald Trump’ın bu görev için uygun biri olmadığına yönelik iddiaları “saçma sapan” bulduğunu söyledi.

ABD’Yİ SARSAN KİTABI OKUMAMIŞ

Mike Pompeo, Amerikalı gazeteci Michael Wolff’un ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk yılıyla ilgili olarak yazdığı ve çok sayıda ciddi iddiayı içinde barındıran “Ateş ve Öfke: Trump’ın Beyaz Sarayı’nın İçinden” adlı kitabı da okumadığını söyledi.

Başkan Trump hakkında dile getirilen iddiaları gülünç bulduğunu belirten Pompeo, “Bu kitabı okumaya da niyetim yok” dedi.

“KUZEY KORE’YE YÖNELİK SEÇENEKLERİ İNCELİYORUZ”

CIA Başkanı Mike Pompeo BBC’ye verdiği mülakatta ayrıca Kuzey Kore’nin birkaç ay içinde ABD’yi nükleer füzelerle vurma kapasitesine sahip olabileceğini söyledi.

Pompeo, CIA’in Kuzey Kore’den gelebilecek herhangi bir nükleer tehdit karşısında neler yapılabileceğiyle ilgili olarak önündeki seçenekleri incelediğini belirtti.

“ÇİN’İN ADIMLARI DA RUSYA KADAR KAYGI VERİCİ”

CIA Başkanı Mike Pompeo, Çin’i hedef alarak Çin’in Batı’daki adımlarının “Rusya kadar” kaygı verici olduğunu iddia etti.

BBC’ye konuşan Pompeo, Çin’in Batı’yı etkileme kabiliyetinin daha yüksek olduğunu öne sürerek “iki ülkenin ekonomilerinin ölçeğini düşünün” diye konuştu.

Mike Pompeo, Çin’in geleneksel istihbarat yöntemlerinin yanı sıra, ekonomik etkisini de kullanarak ABD’yi etkileyebileceğini söyledi.

Orta Doğu’ya dair de konuşan CIA Başkanı, “İran etkisini” azaltmak için gereken her şeyi yapacaklarını bildirdi.Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.