$ DOLAR → Alış: 4,08 / Satış: 4,10
€ EURO → Alış: 4,98 / Satış: 5,00

Erdoğan’dan Brüksel’de çok kritik görüşme!

Erdoğan’dan Brüksel’de çok kritik görüşme!
  • 25.05.2017
  • 606 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için gittiği Brüksel’de ikili temaslarda da bulundu. Erdoğan’ın Brüksel gezisini İnternethaber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık izliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Steigenberger otelinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la bir araya gelmesinin ardından Avrupa Birliği Konseyi’nin yeni binasında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüştü.

20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET ANLAŞMASI

Olumlu bir atmosferde geçen Erdoğan-Macron görüşmesinde, siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ikili konular ele alındı. Türkiye-Fransa ilişkilerini daha da güçlendirme konusunda kararlılıklarını vurgulayan iki lider, savunma sanayiinde işbirliğinin yanı sıra karşılıklı ticaret hacmini 20 milyar Avro’ya yükseltme hususunda da mutabık kaldılar.

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ İVME KAZANMALI

Suriye, Irak ve diğer bölgesel konuların da ele alındığı görüşmede, PKK ve DEAŞ dahil terörün her türüyle ortak mücadelenin önemine işaret edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransız mevkidaşı Macron, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden ivme kazandırılması gerektiğine de dikkati çektiler.

Erdoğan onu görünce şaşkınlığını gizleyemedi!

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ KONUŞULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Juncker ile yaptığı görüşmede de Türkiye-AB ilişkileri konuşuldu. Görüşmede, Türkiye ile AB arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasının hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Olumlu bir atmosferde geçtiği belirtilen görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının önemine, ayrıca terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine de değinildi.

KIBRIS MESELESİ İÇİN KALICI ÇÖZÜM

Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak ise adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının önemli olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi çerçevesinde de ikili temaslarda bulunacağı kaydedildi.

AB VE TÜRKİYE BİRLİKTE ÇALIŞMAK ZORUNDA

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in sözcüsü Margaritis Schinas da görüşme öncesi Twitter’da yaptığı paylaşımda “AB ve Türkiye birlikte çalışmak zorundadır ve birlikte çalışacaktır” ifadelerine yer vermişti.

Macron’un Erdoğan’a bakışı sosyal medyada olay oldu!

ERDOĞAN: BİZİM AB’DEN KOPMAK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK

Erdoğan, NATO zirvesine katılmak üzere Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada “Bizim AB’den kopmak gibi bir derdimiz yok ama AB’nin de üzerine düşeni yapması gerekiyor… Bu görüşmelerde kendilerine söyleyeceğiz, AB bizim olmazsa olmazımız değil, onun bilinmesi lazım… AB Türkiye kendisi çekilsin istiyor” diye konuşmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk kez bir Batı ülkesine yaptığı ziyaret kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu Avrupalı liderlerle ikili görüşmeler yapacak.

Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.