$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

Geceleri çalıştı TEOG birincisi oldu

Geceleri çalıştı TEOG birincisi oldu
  • 31.05.2017
  • 41 kez okundu

SİİRT’te 14 çocuklu ailenin kızı Esma Açıkça, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi ikinci dönem ortak sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincileri arasında yer aldı.

Şirvan ilçesine bağlı Yarımtepe köyünde yaşayan ve taşımalı eğitim kapsamında köylerinden 8 kilometre uzaklıktaki Madenköy’deki Maden Park Ortaokulu’na giden 14 yaşındaki Açıkça, sınavın birincileri arasında yer aldığını öğrenince büyük mutluluk yaşadı.

TEOG’da 120 sorunun tümünü doğru cevaplandırdığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Açıkça, “Heyecandan ve kaydırmadan dolayı bir iki yanlış çıkar diye kaygılanıyordum. Çok şükür ki öyle bir şey olmadı ve çok mutluyum.” dedi.

Açıkça, 14 kardeş olduklarını, gündüz evleri çalışmaya müsait olmadığı için daha çok gece çalıştığını anlattı.

Alıştığı için gece çalışmanın kendisini daha verimli kıldığını dile getiren Açıkça, “Okulumuzun rehber öğretmeninden çalışma programı almıştık. Eve gittiğimde programa göre konu tekrarı ve soru çözümü yapıyorduk. Kitap okumayı da ihmal etmiyordum.” diye konuştu.

“HEP DERS HEP DERS DİYE BİR ŞEY YOK”

Dersi derste dinlediğini belirten Açıkça, şöyle devam etti:

“Hep ders hep ders diye bir şey yok. Yeri geldiğinde arkadaşlarımla oynuyorduk, takılıyorduk ama derslerimi gerçekten ihmal etmiyordum. Derslerime düzenli katılıyordum. Dersi derste dinleyip evde de konu tekrarı yapıyordum ve bol bol soru çözüyordum.”

DOKTOR OLMAK İSTİYOR

Ailesini, öğretmenlerini ve arkadaşlarını mutlu ettiği için gurur duyduğunu ifade eden Açıkça, onların mutluluğunu görmenin kendisi için ayrı bir anlam ifade ettiğini vurguladı.

İyi bir lisenin ardından da iyi bir üniversitenin tıp fakültesinde okumak istediğini anlatan Açıkça, “Allah izin verirse doktor olmak ve insanların hayatını kurtarmak istiyorum.” dedi.

Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.