$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

Hulusi Akar ne demek istedi? MİT detayı çok vahim

Hulusi Akar ne demek istedi? MİT detayı çok vahim
  • 31.05.2017
  • 26 kez okundu

GENELKURMAY Başkanı Hulusi Akar’ın, 15 Temmuz Darbe Komisyonu’na gönderdiği 10 sorunun cevabı son günlerin en bomba olayıydı. 10 ay sonra Hulusi Akar o gece neler olduğunu ilk kez resmi olarak anlatıyordu.

Hulusi Akar’ın yanıtlarında dikkat çeken kısım ise MİT’e gelen ihbarla ilgili olan nokta. Ertuğrul Özkök oraya takılmış ve şu çelişkilere dikkat çekmiş;

-Akar yazılı cevabında diyor ki: “MİT’e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi.”  Peki MİT’e ve ona göre esrarengiz binbaşı ne demiş: –“Albay beni çağırdı ‘Bu gece bir uçuşumuz olacak ve sonunda da Hakan Fidan’ı alacağız’ dedi.”

Devam edelim.

İşte Hulusi Akar’ın ifadesinin tam metni Mehmet Dişli detayı

-“MİT’e ihbarın büyük bir planın parçası olduğunu düşündük.” Şimdi birisi çıkıp bize “MİT Müsteşarı’nı kaçırmaktan daha büyük planın” ne olduğunu açıklasın da öğrenelim. Darbe değil de nedir bu?Yine yazılı cevabından bakalım:
-“Bu esnada MİT Müsteşarı, Sayın Cumhurbaşkanı’nı bilgilendirmek istediğini söyledi. Müteakiben Cumhurbaşkanı Koruma Müdürü ile bir telefon görüşmesi yaptı.”

Yani şimdi “MİT Müsteşarı’nı kaçırma” olayı için, Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürü aranıp, “Orayı koruyabilir misin” diye mi soruluyor?

Bitmedi… Mektubundan okuyalım:
-“Yukarıda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, bu ihbar en başından itibaren çok ciddi bir şekilde ele alınmış ve gerekli tedbirlerin tereddütsüz alınması ve icra edilmesi sağlanmıştır.”

Açıklamanın başında “Darbe ihbarı yoktu” ama bu sonunda “en başından itibaren çok ciddi şekilde ele alınan” bir darbe ihbarına dönüşüyor. Yani binbaşının getirdiği bilginin bal gibi bir darbe ihbarı olduğu kabul ediliyor. Önlenemeyen bir darbe planı…

EN VAHİM KISIM

BANA göre en vahim kısım, Genelkurmay Başkanı’nın gönderdiği mektubun sonuç bölümünde… MİT ve Genelkurmay bu darbe ihbarını nasıl değerlendiriyor? İşte akıllara durgunluk veren cevabı:

-“Kanaatimce, alınan bu tedbirlerden dolayıdır ki, hainler paniğe kapılarak, daha sonra sanık ifadelerinden öğrendiğimize göre geç saatlerde yapmayı (saat 03.00) planladıkları işi öne almak suretiyle erkenden ifşa olmuşlardır.”

Hulusi Akar’ın ifadesi boynundaki iz nasıl oldu?

Büyük başarının ne olduğunu öğrendiniz mi? Planlanan darbenin başlamasından 12 buçuk saat önce açık açık ihbarı yapılan darbeyi önleyemeyip, öne aldırmak… Ya bu darbe önlenemediği için erkene alınan darbede hayatını kaybeden 250’den fazla insan?

YA ENİŞTE MEVZUSU…
Tabii bunlar olup biterken, bütün ailesiyle birlikte ölüm tehlikesiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı’nın, öne alınan darbeyi, darbe başladıktan sonra eniştesinden öğrenmesini neyle açıklayacağız? Ya bütün bunlardan habersiz Başbakan’ın, darbecilerin arasından geçip evine giderken atlattığı ölüm tehlikesi…

Size tavsiyem. Sakın “Darbe öne alındı” tezini savunmayın… Bu, kontrollü falan bir darbe değildi… Basbayağı, apaçık, geldiği besbelli olan kanlı bir darbeydi… Ama siz öne alındı falan derseniz, bilin ki, “kontrollü” diyenlerin amaçlarına hizmet edersiniz.

Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.