$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Konya’da Aynı Mahallede Yaşayan 129 Kişi İçtikleri Sudan Zehirlendi

Konya’da Aynı Mahallede Yaşayan 129 Kişi İçtikleri Sudan Zehirlendi
  • 29.01.2018
  • 15 kez okundu

Konya’da bir mahallede 129 kişi, içtikleri sudan zehirlendikleri şüphesiyle karın ağrısı, ishal ve kusma şikayeti üzerine hastaneye kaldırıldı. Mahalle sakinleri, rahatsızlanan kişi sayının 300’ün üzerinde olduğunu bazılarının ise hastaneye gitmediğini belirtti.

129 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Kent merkezine 14 kilometre uzaklıktaki yaklaşık bin 500 nüfuslu Tatköy Mahallesi’nde geçen perşembe gününden itibaren çoğu çocuk olmak üzere çok 129 kişide, karın ağrısı, ishal ve kusma şikayetleri başladı.

SU KİRLİLİĞİNE MARUZ KALMA TANISI KONDU

129 kişi içtikleri şebeke suyundan zehirlendikleri şüphesiyle farklı zamanlarda kentteki çeşitli hastanelere giderek tedavi altına alındı. Yapılan tetkiklerinde ‘su kirliliğine maruz kalma’ tanısıyla gastroenterit (ishal) teşhisi kondu.

AİLELER POLİSE ŞİKAYETTE BULUNDU

Çoğu aile polise şikayette bulundu. İl Sağlık Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi, mahalledeki ev ve iş yerlerinden su numune aldı.

KURUMLAR, SUYUN TEMİZ OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, hastalara gastroenterit (ishal) teşhisi konduğunu, içme suyunda yapılan tetkiklerde ise suyun temiz olduğu, hastalığa neden olabilecek bulgulara rastlanılmadığını söyledi.

KOSKİ yetkilileri de, geçen perşembe gününden itibaren farklı noktalardan numene aldıklarını ancak suyun temiz çıktığını, bugün ise her ihtimale karşı mahallenin şebeke hattının su kaynağını değiştirdiklerini ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

RAPORDA SU KİRLİLİĞİNE MARUZ KALMA

3 çocuğu ile babasının rahatsızlanıp hastaneye kaldırdığını belirten mahalle sakinlerinden Ali Evgin, şunları söyledi:

Geçen perşembe gününden itibaren hastalarımız, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Gültepe mahallesinde boş araziye roket düştü. Ölen yada yaralanan kimsenin olmadığı olayda güvenlik güçleri geniş güvenlik önlemi aldıHatay’ın Reyhanlı ilçesi Gültepe mahallesinde boş araziye roket düştü. Ölen yada yaralanan kimsenin olmadığı olayda güvenlik güçleri geniş güvenlik önlemi aldı gece -gündüz, şahsi araçlar veya ambulanslarla hastanelere götürülüyor. Rahatsızlanan kişi sayısı 300’ün üzerindedir. Bazıları da hastaneye gitmedi. Ben çocuklarımı ve babamı hastaneye götürdüm. Hastaneden bize verilen raporda, ‘Su kirliliğine maruz kalma’ ve ‘adli vaka’ diye yazıyor. Ancak yetkililer, bize ne açıklama yapıyor ne bilgilendiriyor. KOSKİ suyumuz temiz diyor, ama belge göstermiyor. Ben onlara hastaneden bize verilen raporları gösteriyorum. Bizim belgemiz var. Onların belgesi nerede

“SU TEMİZ DİYORLAR AMA BU YETERLİ DEĞİL”

Kendisiyle birlikte ailesinden 5 kişinin karın ağrısı, kusma, ishal ve halsizlik şikayeti üzerine hastanede tedavi olduğunu ifade eden Mehmet Ebiri, “KOSKİ, su temiz diyor ama bu yeterli değil. Ülkemizin şu an bulunduğu ortam çok farklı. Birileri ya sabotaj düzenleyip saldırdıysa. Onun incelenmesini istiyoruz. KOSKi yetkilileri depoyu temizledik diyorlar, inceleme yapılmadan niye temizliyorlar. Su temiz ise doktorlar niye çeşmelerden su içmeyin diyor” diye konuştu.Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.