$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Suriyeli Muhalifler Soçi’deki Zirveye Katılmama Kararı Aldı, Tüm Yetkiyi Türkiye’ye Verdi

Suriyeli Muhalifler Soçi’deki Zirveye Katılmama Kararı Aldı, Tüm Yetkiyi Türkiye’ye Verdi
  • 30.01.2018
  • 49 kez okundu

Suriye krizinin siyasi boyutuna yönelik çözümün konuşulacağı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Rusya’nın Soçi kentinde bugün başlayacak. Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde Suriye krizini çözmek amacıyla başlatılan Astana Süreci’nde yeni bir aşamaya geçilmesi bekleniyor.

TÜK YETKİ TÜRKİYE’DE

Toplantılar öncesi Suriyeli muhalifler, Soçi Kongresi’ne katılmama kararı aldı ve kongrede temsil yetkisini Türkiye’ye verdi.

BİRÇOK BİLEŞENİ VAR

Kongreye gözlemci olarak davet edilen Birleşmiş Milletler adına, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura katılacak. BM temsilcisi 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Soçi’ye, Kongre’de çıkacak kararın Cenevre’ye taşınması şartıyla katılacağını söylemişti. Anayasa hazırlığına ilişkin tüm adımların Cenevre’de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını vurgulayan De Mistura, anayasa komisyonunda Cenevre’deki sürece katılan muhalifler, rejim, Suriye uzmanları, sivil toplum üyeleri, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağının altını çizmişti.

BİN 600 SURİYELİ DELEGE VAR

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi öncesinde, garantör ülke heyet başkanları hazırlık toplantısında bir araya gelecek. Yaklaşık bin 600 Suriyeli delegenin katılacağı ana toplantı bugün yapılacak.Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.