$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

Batılı DAEŞ’liler Türkiye’ye kaçtı bazıları ise…

Batılı DAEŞ’liler Türkiye’ye kaçtı bazıları ise…
  • 27.04.2017
  • 22 kez okundu

2013’ten bu yana DAEŞ’e katılmak üzere Suriye’ye giden Batılılar, örgütten kaçmaya başladılar. İngiliz gazetesi Guardian’ın iddiasına göre Batılı DAEŞ’liler Türkiye sınırında teslim oldukları belirtiliyor:

Guardian’daki haber “DAEŞ Suriye ve Irak’ta toprak kaybetmeye devam ettikçe bugüne kadar örgüte katılmış olan yabancı savaşçılar da kaçıp ülkelerine dönmenin yollarını arıyorlar” diye başlıyor.

Haberin devamında şöyle deniliyor:

“DAEŞ’i terk eden çok sayıda yabancı savaşçı, Suriye sınırından Türkiye’ye geçmeye çalışıyor. Son olarak en az iki İngiltere vatandaşı ile bir ABD vatandaşı sınırda Türk askerlerine teslim oldu.”

Guardian’a bilgi veren Türk yetkililer, Londra’da yaşarken 2015 yılında Kıbrıs’a giden ve ardından da kendisinden haber alınamayan Stefan Aristidou’nun, İngiltere vatandaşı eşi ve ABD vatandaşı Paul Kleman’la birlikte Kilis’te teslim olduğunu açıkladı.

20’li yaşlarındaki Aristidou, Türk yetkililere verdiği ifadesinde Suriye’ye savaşmak için değil, ‘hilafet’ topraklarında yaşamak için gittiğini söyledi. Aristidou’nun son iki yıldır El Bab ve Rakka’da yaşadığı sanılıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Aristidou’nun Türkiye’ye teslim olduğundan haberdar olduklarını ifade ederek ‘Türk yetkililerle temas halindeyiz’ açıklamasını yaptı. Aristidou hâlâ gözaltında tutuluyor. Bangladeş asıllı İngiltere vatandaşı eşi ise serbest bırakılmış durumda. Türk savcılar, Aristidou ve ABD vatandaşı Paul Kleman’ın 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep ediyor.

Aristidou, İngiltere’ye dönerse, bu ülkede de yargılanacak. İngiltere’nin terörle mücadele yasalarına göre ülke dışında terör örgütlerine katılıp çatışmalara giren kişilere verilebilecek ceza müebbet hapse kadar ulaşabiliyor.

Guardian gazetesine konuşan Türk yetkililer, IŞİD destekçisi iki İngiltere vatandaşı ile bir ABD vatandaşının Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısında Türk güvenlik güçlerine teslim olduklarını söylüyor.

TÜRKİYE’YE TESLİM OLAN ABD’Lİ DAEŞ’Lİ

Türk askerine teslim olan diğer yabancı DAEŞ militanı Paul Kleman ise Florida Eyaleti’nde evlenip boşandıktan sonra Müslüman olmuş ve 2011’de Mısır’a yerleşerek burada ikinci bir evlilik yapmıştı.

“Mısırlı eşinden de boşanan Kleman, Dubai’ye yerleşerek Suriyeli bir kadınla evlenmişti. Kleman’ın ABD’deki ailesi, oğullarının üç çocuğunun olduğunu söylüyor ve Suriye’ye gitmeden önce Dubai’de bir okulda bilgi-işlem uzmanı olarak çalıştığını anlatıyor.

Kleman’ın ailesi, oğullarının Suriye’ye gittikten sonra DAEŞ’in ‘gerçek yüzünü’ gördüğünü, her şeyin ‘bir aldatmacadan ibaret olduğunu’ anlattığını ifade ediyor.

Kleman’ın bir süredir Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği ile temasta olduğunu da ifade eden aile, FBI’ın oğulları hakkında incelemeler yürüttüğünü anlatıyor.

YABANCI MİLİTANLAR BÜYÜKELÇİLİKLERİ ARIYOR

DAEŞ içerisindeki kaynaklar da örgüt içerisindeki yabancı savaşçı sayısının hızla azaldığını anlatıyor.

Özellikle DAEŞ’in Suriye’deki kalesi Rakka’nın yanı sıra Tabka’nın yabancı savaşçıların yoğun olarak yaşadığı bölgelere olduğu, şimdiyse her iki yerleşim yerinin de ABD destekli silahlı güçler tarafından baskı altına alındığı vurgulanıyor.

Avrupa ve Türkiye’deki yetkililer, 2013’ten bu yana IŞİD’e katılmış olan çok sayıda yabancının diplomatik temsilciliklerle temas kurarak Suriye’yi terk etme planları yaptığını anlatıyor.

HALA SALDIRI PLANI YAPAN MİLİTANLAR VAR

DAEŞ ideolojisine inanmaya devam eden bazı yabancı savaşçıların ise Türkiye üzerinden kaçak yollarla Avrupa’ya dönüp yeni saldırılar düzenlemeyi hedefledikleri de ifade ediliyor.

2013’ten bu yana yaklaşık 30.000 yabancının DAEŞ’e ve Suriye’deki diğer cihatçı örgütlere katıldığı tahmin ediliyor. ABD, 25.000 kişinin çatışmalarda öldürüldüğünü düşünüyor.”

Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.