$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

PKK’ya bahar operasyonu 3 bin asker peşlerinde

PKK’ya bahar operasyonu 3 bin asker peşlerinde
  • 27.04.2017
  • 29 kez okundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kış aylarında terör örgütü PKK ile mücadele eden güvenlik güçleri, baharda da gerek yurt içi gerekse yurt dışında teröristlere göz açtırmıyor.

Operasyonlar kararlılıkla sürdürülürken 1 Aralık 2016 ile 28 Şubat 2017 tarihlerini kapsayan 3 aylık kış mevsiminde 396 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildği,  ilkbahar mevsiminin ilk ayı martta ise yurt içi ve dışında yürütülen operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 173 olduğu açıklandı.

Ayrıca Uludere’de 3 bin askerin yanı sıra 200 güvenlik korucusunun destek verdiği operasyon hız kesmeden sürdürülüyor.

Türkiye’nin barış ve huzur ortamını  bozmayı hedefleyen ve hain saldırılarında sivilleri de hedef alan terör örgütü  PKK’ya kış aylarında nefes aldırmayarak ağır darbe vuran güvenlik güçleri,  baharda da teröristlerin peşini bırakmıyor.

Hakkari, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır kırsalı başta olmak  üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kış aylarında terör örgütü PKK’ya  yönelik mücadelesini aralıksız sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet  Genel Müdürlüğü (EGM) ekipleri, baharda da operasyonlara kararlılıkla devam  ediyor.

Ülkenin her köşesinde teröristleri amansız takibe alan polis ve  Mehmetçik, havadan F-16 savaş uçakları, helikopterler ve silahlı insansız hava  aracı (İHA), karadan ise top atışları, termal kameralar ve zırhlı araçlar  desteğinde başarılı operasyonlar gerçekleştiriyor.

Kış üstlenmesinin yanı sıra örgütün lojistik kaynakları ve  mensuplarına da ağır kayıplar verdiren güvenlik güçleri, özellikle Doğu ve  Güneydoğu Anadolu bölgelerinde PKK’ya büyük zayiat verdi.

 Zorlu kış koşullarında yıl boyunca gece gündüz, şehir merkezi kırsal  demeden hem yurt içi hem de Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerin peşini bırakmayan, haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik  güçlerince 1 Aralık 2016 ile 28 Şubat 2017 tarihlerini kapsayan 3 aylık kış  mevsiminde 396 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Kış boyunca örgüte büyük darbe vuran güvenlik güçleri tarafından  ilkbahar mevsiminin ilk ayı martta ise yurt içi ve dışında yürütülen  operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 173 oldu.

ŞIRNAK’TA 3 BİN ASKER 200 KORUCU BAHAR OPERASYONU  

 Mehmetçik ve polis özel harekat polislerinin özellikle Doğu ve  Güneydoğu Anadolu’da yürüttüğü bahar operasyonları, zorlu arazi şartlarında dahi  hız kesmeden sürüyor.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik TSK’nın  düzenlediği operasyonlarda da teröristlere göz açtırılmıyor.

 PKK mensuplarının Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye sızmasını engellemek,  aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu teröristleri etkisiz hale getirmek,  örgüt üyelerince kullanılan sığınak, barınak ve depo alanlarını imha etmek için  19 Nisan’da başlatılan “Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yunus Ertürk” operasyonu  başarıyla devam ediyor. 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in  yönettiği operasyona, 3 bin askerin yanı sıra 200 güvenlik korucusu da destek  veriyor.

Operasyona, Gabar Dağı bölgesinde 4 Nisan’da terör örgütü PKK’ya  yönelik güvenlik güçlerince düzenlenen operasyon kapsamında arama faaliyeti  yürüten askerlerin geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin araziye tuzakladığı el  yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu şehit düşen 3 askerden “Uzman Çavuş  Yunus Ertürk”ün adı verildi.

Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığına bağlı Hudut Özel Harekat  birliklerince Irak sınırındaki Bestler Dereler, Geymişule, Nezirkına ve Hisarkapı  bölgelerinde yoğunlaşan operasyonda, alanda tespit edilen teröristlerin bulunduğu  barınma yerleri ateş altına alınarak imha ediliyor.

İHA ile görüntülenen teröristlerin kaçış güzergahlarına  helikopterlerle sevk edilen güvenlik güçleri operasyonu genişletti.

Şırnak’ta geniş kapsamlı yürütülen bu operasyonda etkisiz hale  getirilen terörist sayısı 40’a yükseldi.

Arazide yürütülen arama çalışmalarında tespit edilen sığınak ve  barınaklarda çok sayıda silah ve mühimmat ile yaşam malzemesi ele geçirildi.  Sığınak ve barınaklar güvenlik güçlerince imha edildi.

HAÇ ŞEKLİNDE KOLYE ÇIKTI

 Etkisiz hale getirilen teröristler arasında Bestler-Dereler bölgesinin  sözde cephe sorumlusu İran asıllı “Saro” kod adlı Salar Acem de bulunuyor.  Terörist Acem’in boynunda Hazreti İsa figürlü haç şeklinde kolye bulundu.

HAVA DESTEKLİ DEVAM EDİYOR

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinin de İncebel ve Kato dağlarında PKK’lı  teröristlere yönelik “Şehit Binbaşı Ahmet Karaman” operasyonu başlatıldı.

İncebel-Kato dağları bölgesindeki bölücü terör örgütü mensuplarını  etkisiz hale getirmek ve teröristlerin kullandığı mağara ve sığınakları imha  etmek maksadıyla 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluğunda, Beytüşşebap  8. Jandarma Komando Alay Komutanlığı emir ve komutasında güvenlik korucularının  da katılımıyla operasyon düzenlendi. 2 bin 900 rakımda ve gece sıcaklığın eksi 10  dereceye kadar düştüğü karla kaplı zor arazi şartlarında gerçekleştirilen  operasyonda PKK’lı teröristlerin kullandığı 4 mağara tespit edildi.

 Mağaralardaki aramada 6 roketatar, biksi, M16, 3 dragunov kanas, 22  kalaşnikof, havan, 9 mayın, 85 el bombası, 10 sis bombası, 3 bin doçka mühimmatı,  3 ton amonyum nitrat, 7 bin 500 karışık fişek, bin M-16 fişeği, 135 roketatar  fişeği, 6 bin 516 Biksi fişeği, 10 bin av tüfeği fişeği, 28 fünye, 23 şarjör ile  çok miktarda tıbbi ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

 HAKKARİ, BİTLİS, TUNCELİ, KARS KIRSALI PKK’YA DAR EDİLİYOR

Güvenlik güçleri, Hakkari, Bitlis, Kars ve Tunceli’de de teröristlere  yönelik operasyonları kararlılıkla devam ettiriyor.

Bitlis Jandarma Bölge Komutanlığı ekiplerince kent merkezine bağlı  Yukarıölek, Aşağıölek, Ilıcak, Üçevler ve Doğruyol köyleri bölgesinde faaliyet  gösterdikleri değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, depo ve  sığınakları imha etmek amacıyla küçük ve büyük çaplı operasyonlar  gerçekleştirildi.

Kararlılıkla gerçekleştirilen operasyonlarda örgüte büyük eleman  kayıpları verdirerek kış üslenmesi ve bahar yapılanmasına imkan tanımayan  güvenlik güçleri, örgüte ait çok sayıda giyecek ve yiyecek gibi yaşam malzemesi  ile örgütsel doküman, silah, patlayıcı ve mühimmata el koydu.

SON 2 GÜNDE 25 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

 Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde de terör örgütü PKK’ya  yönelik operasyonlar hava ve karadan devam ediyor.

 Çukurca’nın Güven Dağı güneyinde bulunan Irak’ın kuzeyindeki Chameju  bölgesi ve Şemdinli’nin güneyinde yer alan Irak’ın kuzeyindeki Hakurk Armush  bölgesinde İHA tarafından son 2 günde tespit edilen 19 terörist etkisiz hale  getirildi.

Kars’ın Kağızman ilçesinde ise jandarma özel harekat timlerince,  Türkiye’de terör açısından kritik noktalar arasında gösterilen Çemçe-Madur  bölgesinde yürütülen operasyon kapsamında, Madur’da arazi arama tarama faaliyeti  gerçekleştiriyor.

 Tunceli’de de Türk Hava Kuvvetlerinin desteğiyle yürütülen  operasyonda, saldırı hazırlığında olduğu belirlenen 6 terörist etkisiz hale  getirildi.

 Güvenlik güçleri, kent merkezi Ovacık, Nazımiye, Pülümür ve Hozat  ilçelerinde İHA tespiti ve istihbari bilgiler neticesinde nokta operasyonları  yaparak, teröristlerin barındığı sığınak ve mağaraları imha ediyor.

Arazi arama tarama faaliyetine de çıkan Mehmetçik, arazilere  tuzaklanan patlayıcıları etkisiz hale getirip, mağara ve sığınaklarda terörist  arıyor.

Etiketler:

Reklam
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
user
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.